Haber Servisi Sağlık-Yaşam FARKLI ÜRÜN DESENLERİNİN YETİŞTİĞİ HATAY'DA, PIRASA, ISPANAK, HAVUÇ, MARUL GİBİ SEBZELER DE İHRAÇ ÜRÜNLERİ ARASINDA YERİNE ALDI -
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Radyolar | Burçlar | Şans Oyunları | Firma Bilgisi İçin Aşağı Kayın

 
           
 OfoSoft.comÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
26 + 10 Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.


 Duyurular
 Köşe Yazarları
 Sinemalarda Ne Var?
 hatayrehberim.orgAnketimiz
İçeriği Paylaşın Butonu
En Cok Hangi Radyoyu Dinliyorsunuz
Super Show Radyo
%37,3
Hatay Fm
%24
Dost Fm
%10,6
Akdeniz Fm
%10,6
Mavi Radyo
%6,66
Melodi Fm
%5,33
Şok Radyo
%2,66
Asya Radyo
%2,66
Toplam Oy : 75
   

Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.

 Günün Fotoğrafı
 Nöbetçi Eczaneler | Tümü »
Eczaneler Kapalı.
 FARKLI ÜRÜN DESENLERİNİN YETİŞTİĞİ HATAY'DA, PIRASA, ISPANAK, HAVUÇ, MARUL GİBİ SEBZELER DE İHRAÇ ÜRÜNLERİ ARASINDA YERİNE ALDI -
HATAY'IN SEBZE İHRACATINDA YILDIZI PARLADI
TARIM İL MÜDÜRÜ ZABUN: ''SEBZELERİMİZİ, SUUDİ ARABİSTAN BAŞTA OLMAK ÜZERE, SURİYE, ÜRDÜN, RUSYA GİBİ ÜLKELERE GÖNDERİYORUZ''
Verimli tarım arazileri ve iklim şartlarının uygunluğu nedeniyle farklı ürün desenlerinin yetiştirildiği Hatay, sebzecilikte iç piyasanın yanı sıra gerçekleştirdiği ihracat ile dikkati çekiyor.
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'da 270 bin 766 hektar tarım arazisinin bulunduğunu, bunun 31 bin 828'inde sebze yetiştiriciliğinin yapıldığını söyledi.
     Hatay'da buğday, pamuk gibi ürünlerin yanı sıra, 13 bin 682 dekarda maydanoz, 37 bin 475 dekarda havuç, 2 bin 375 dekarda pırasa ve 9 bin 90 dekarda da ıspanak yetiştiriciliğinin yapıldığını ifade eden Zabun, üreticilerin her toprak parçasını değerlendirmeye çalıştığını kaydetti.
     Yetiştirilen sebzelerin iç piyasanın ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra ihracata da gönderildiğini vurgulaya Zabun, ''Bölgemizdeki olumlu iklim şartları ve toprakların uygunluğu nedeniyle çiftçilerimizin her zaman yüzü gülüyor'' dedi.
     Zabun, üreticilerin, pamuk ve buğday ekimini yaptıkları arazileri hiç boş bırakmadığını, tarla ürünlerini hasat ettikten sonra toprağını değerlendirmek adına kısa sürede yetişen ve hemen paraya dönüşen sebzelerin ekimini gerçekleştirdiğini ifade ederek, şunları söyledi:
     ''Hatay, sebzecilik konusunda söz sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Sebzelerimizi Suudi Arabistan başta olmak üzere, Suriye, Ürdün, Rusya gibi ülkelere gönderiyoruz. Çiftçilerimiz sebze sayesinde ek kazanç elde ediyor.''
     Samandağ ile İskenderun ilçesinde yoğun olarak yetiştirilen ve yılda ortalama 20 bin ton ürün aldıkları maydanozun yüzde 20'sini ihracata gönderdiklerini belirten Zabun, Suriye, Romanya, Sırbistan, Suudi Arabistan, Rusya gibi ülkelerin sofralarını Hatay'da yetişen maydanozun süslediğini söyledi.
     Yılda ortalama 7 bin 590 ton ürün alınan pırasa ile 12 bin 861 ton ürün alınan ıspanağın da son yıllarda ihraç ürünleri arasında yıldızının parladığının altını çizen Zabun, bu ürünlerin ekim alanlarının her geçen gün arttığını kaydetti.
     Hatay'da sebzeciliğin daha da gelişmesi için çiftçilere yönelik eğitimler yaptıklarını belirten Zabun, bu kapsamda yetiştirilen ürünlerin tarladan sofraya kadar güvenliğini sağlamak ve ilaç kalıntısının önüne geçecek projeler de hazırladıklarını belirtti.
     Hatay'da yetiştirilen sebzelere barkot uygulaması getireceklerini ifade eden Zabun, bu kapsamda proje çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi. 

 
 
 
Tarih
:
16.11.2010
Güncellenme
:
16.11.2010
Kategorisi
:
Sağlık-Yaşam
Okunma Sayısı
:
4783
Yorum Sayısı
:
0
Kaynak
:
www.hatayrehberim.or...
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                    Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
 Kategorideki Diğer Haberler
 KUŞKONMAZ MUCİZESİ

Türkiye’de az biliniyor olmasına rağmen kalorisi düşük, besin değeri ise oldukça zengin olan kuşkonmaz, dünyada cilde canlılık ve kalp rahatsızlıklarından kemik erimesine kadar birçok hastalığa şifa veren bir bitki olarak tanınıyor.
03.12.2013
Hit : 600
 SAĞLIKLI BESLENEMİYORUM YALNIZ YAŞIYORUM

SAĞLIKLI BESLENEMİYORUM, YALNIZ YAŞIYORUM” BAHANESİNE SIĞINMAYIN!
26.11.2013
Hit : 655
 SAFRA YOLU TAŞLARINDA AMELİYAT YERİNE ERCP

Pankreas ve safra yollarının görüntülenmesi ve gerektiğinde anında cerrahi müdahale yapılmasına imkan veren ERCP (Endoskopik Retrograt Kolonjiopankreatografi) ile safra kanalında oluşan taşlar, hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yaklaşık 1-1.5 saat işlemle ince bağırsağa düşürülüyor ve hasta safra taşından kurtuluyor.         

25.11.2013
Hit : 663
 KADINLARIN ORTAK SORUNU YUMURTALIK KİSTLERİ

Kadınların pek çoğunun sıklıkla yaşadığı sorunlarda biri de yumurtalık kistleri. Belirti vermeyen yumurtalık kistlerinin farklı muayenelerde tesadüfen ortaya çıktığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, ‘Üreme çağında görülen yumurtalık kistleri kısırlığa neden olabilir’ dedi.  

19.11.2013
Hit : 533
 OMUZ AĞRISINI CİDDİYE ALIN

Sürekli oturarak çalışmak, rüzgarda kalmak, ağır taşımak gibi günlük hayattaki rutin işlerin neden olduğu omuz ağrısı bazen cerrahi müdahaleye bile neden olabilecek sorunlardan kaynaklanabiliyor.
15.11.2013
Hit : 531
 EKMEKSİZ DİYETLER SAĞLIMIZI TEHDİT EDİYOR?

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar ekmeksiz diyetlerin sağlığımızı nasıl tehdit ettiğini anlattı. sosyal medyada başlattığı “Diyeti Diyetisyen Yazar” hareketi büyük yankı buldu.
12.11.2013
Hit : 814
 MUCİZE ARARKEN HASTA OLMAYIN

Yüzyıllardır alternatif tıpta yer alan sarımsağın ve zencefilin faydaları saymakla bitmez.
08.11.2013
Hit : 2455
 SÜT İÇİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENSİN

İçeriğinde bulunan 40’tan fazla besin öğesi ile bağışıklık sistemini de güçlendiren süt, içinde bulunduğumuz sonbaharla artan hastalıklara çare oluyor.
04.11.2013
Hit : 455
 KONTÖRLÜ BESLENME İLE BAYRAMDA KİLO KABUSU YAŞAMAYIN

Kurban Bayramı’nda, aile ve akrabalarla paylaşılan zengin sofralar ve ikram edilen yiyeceklerin faturası ağır olabiliyor.
12.10.2013
Hit : 650
 Bel ağrısını azaltmanın 5 yolu

Ortalama 10 insandan 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısından şikayetçi.
07.10.2013
Hit : 909